Co to jest House flipping?

Co to jest House flipping?

Co to jest House flipping?

Rynek nieruchomości od zawsze był atrakcyjny nie tylko dla biznesmenów, ale również osób prywatnych. Możliwość zarobienia kilku tysięcy w ciągu zaledwie paru miesięcy to nie lada gratka. Tak powstał house flipping, czyli nowatorska metoda zarabiania na nieruchomościach, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Jakie są poszczególne etapy pracy flippowicza? Czy lepiej wykonywać wszystko samemu, czy może skorzystać z usług zewnętrznych? Na jakie zyski można liczyć? Na te i wiele więcej pytań postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Jak zostać flippowiczem i na czym to polega

Zjawisko, choć nowe, ściśle wiąże się ze starą dobrą zasadą handlowca „taniej kupić, drożej sprzedać”. Kto może zostać flippowiczem? W zasadzie każdy, jednakże niezbędne są liczne predyspozycje, takie jak umiejętności negocjacyjne, organizacyjne, inwestycyjne oraz niekiedy projektowe czy te związane z pracami remontowymi. Niezbędne będą dobre plany, przygotowanie, znajomość lokalnego rynku i ewentualnych ofert banków, dzięki którym zdobędziesz korzystne finansowanie.

Jeśli chcesz zająć się house flippingiem, musisz wiedzieć, że jest to proces długotrwały i wymagający dużej cierpliwości. Oczywiście są osoby, którym kupno, wyremontowanie i sprzedaż nieruchomości zajmuje kilka tygodni, jednakże są to wyjątki. Rozpoczynając swoją przygodę z inwestowaniem w nieruchomości, z pewnością musisz zacząć od dokładnego prześledzenia dostępnych na rynku ofert. Mieszkania, które będą w kręgu Twojego zainteresowania, to nieruchomości w dobrych lokalizacjach, zaniedbane lub odziedziczone, czyli wymagające generalnego remontu. Taki stan pozwoli Ci kupić je po zaniżonej cenie i sprzedać z zyskiem. Gdy znajdziesz interesującą Cię nieruchomość, musisz oszacować koszty związane z remontem. Tu przydadzą się znajomości z dobrymi architektami wnętrz i firmami zajmującymi się wykończeniem. Jeśli Twoje negocjacje przebiegną pomyślnie, możesz zakupić mieszkanie i zacząć organizować proces modernizacji, remontów i przygotowywania nieruchomości do zamieszkania.

Dla wielu osób, którym przeszło przez myśl zajęcie się tego typu działalnością, dużą barierą jest konieczność zainwestowania własnych lub pozyskanych inną drogą środków finansowych. „Zamrożenie” kilkuset tysięcy bez gwarancji, że w najbliższym czasie inwestycja się zwróci, skutecznie zniechęca większość osób do podjęcia ryzyka. Najczęściej decydują się na nią ludzie ambitne, lubiący ryzyko, często pochodzący z branży. Przy odrobinie szczęścia i samozaparcia house flipping może stać się źródłem utrzymania.

Jakie są koszty i zyski związane z house flippingiem

Zanim określimy koszty i zyski, warto zastanowić się nad formą finansowania zakupu nieruchomości. Jeśli posiadasz kilkaset tysięcy wolnych oszczędności, to rzecz jasna będzie to najlepsza forma zakupu mieszkania bez prowizji, rat i odsetek. Jeśli jednak nie masz gotówki bądź Twój planowany budżet został przekroczony, wówczas musisz skorzystać z finansowania zewnętrznego w formie kredytu hipotecznego lub gotówkowego. W takiej sytuacji, szczególnie jeśli to Twoja pierwsza nieruchomość, musisz uzbroić się w cierpliwość, gdyż procedury banków są nieubłagane i uzyskanie kredytu hipotecznego z pewnością będzie długo trwało.

Koszty związane z house flippingiem to nie tylko zakup nieruchomości i jej odnowienie, należy liczyć się także z szeregiem innych wydatków. Zakup mieszkania i remont to oczywiście największe koszty, których w żaden sposób nie można pominąć w przypadku house flippingu. Stając się jednak właścicielem nieruchomości, przyjmujesz na siebie obowiązki związane z czynszem i mediami. Tym samym przez cały okres inwestycji koniecznym będzie płacenie wspomnianego czynszu, prądu, gazu czy wody. Co więcej, podczas nabycia nieruchomości należy uiścić podatek od nieruchomości lub zapłacić notariuszowi.

Jeśli chodzi o zyski, to są one zależne od stanu mieszkania przed remontem i po remoncie, jednakże najczęściej podaje się orientacyjny zysk w wysokości 20 tysięcy złotych na jednym lokalu. Ważny jest również status prawny osoby zajmującej się house flippingiem. Osoby fizyczne nie mogą sprzedawać kilku nieruchomości w ciągu roku, gdyż zostanie to uznane za działalność gospodarczą, co będzie wiązało się z koniecznością jej założenia. Dodatkowo osoby fizyczne obciążone są podatkiem dochodowym od wzbogacenia, jeśli nieruchomość zostanie sprzedana wcześniej niż po upływie 5 lat od jej nabycia. Zgodnie z nowelizacją ustawy wprowadzone są ustępstwa dotyczące spadkobierców oraz sytuacji, w której zysk uzyskany ze sprzedaży przeznaczony zostanie na realizację własnych celów mieszkaniowych w ciągu 3 lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło zbycie nieruchomości. Nie jest to jednak ulga, z której korzystać można wielokrotnie.

Samodzielne działanie a pomoc specjalistów

Z pewnością znalezienie odpowiedniego lokalu, zakup, remont i sprzedaż są nie lada wyzwaniem i ogromną inwestycją. Działanie w pojedynkę może być nie tylko pracochłonne, długotrwale, ale również wyczerpujące. W perspektywie przynajmniej kilku miesięcy, wielu niedogodności i nieoczekiwanych kosztów nie jest to zbyt komfortowa sytuacja. Warto zatem wspomóc się firmą, która ma wiedzę, doświadczenie i narzędzia niezbędne do organizacji całego procesu. Pierwszą usługą, jaka może okazać się niezbędna, jest wycena nieruchomości zarówno przed zakupem, jak i w chwili zbycia lokalu.

Przygotowanie projektu wykończenia i aranżacji wnętrza to usługa, która da Ci pewność opłacalności inwestycji, zmieszczenia się w planowanych kosztach i przygotowania mieszkania zgodnie z oczekiwaniami wymagających klientów. Profesjonalne firmy oferują również nadzór nad remontem, w ramach którego z ekipami remontowymi rozliczane są kolejne etapy prac zgodne z zatwierdzonym harmonogramem oraz wykonanie profesjonalnych, atrakcyjnych wizualnie zdjęć do oferty sprzedaży. Nie da się ukryć, że zapierające dech w piersi fotografie przyciągają dużą ilość zainteresowanych osób, co zwiększa szansę na szybką i korzystną sprzedaż. W branży nieruchomości kompleksowe usługi na najwyższym poziomie są na wagę złota, dlatego warto skorzystać z usług firmy Almar Premium, która swoją ofertę kieruje zarówno do osób prywatnych, jak i przedsiębiorców, którzy chcą sprzedać lub kupić nieruchomość w atrakcyjnej cenie.