Jak przygotować się do wynajmu mieszkania?

Jak przygotować się do wynajmu mieszkania?

Jak przygotować się do wynajmu mieszkania?

Jedną z możliwości budowania dochodu pasywnego jest zakup mieszkania i jego wynajem. W ten sposób wiele osób tworzy sobie zabezpieczenie na przyszłość. Jedną z takich możliwości jest wynajem krótkoterminowy. Taki rodzaj działalności pozwala nam na uzyskanie sporych dochodów. Jednak, aby tego dokonać, powinniśmy jak najlepiej przygotować mieszkanie. Pierwsze wrażenie jest zazwyczaj najważniejsze, i tak jest też w przypadku mieszkania na wynajem.

Od czego zacząć?

Jeśli przygotowujemy mieszkanie na wynajem to pierwsze wrażenie zazwyczaj osiągamy za pomocą zdjęć umieszczonych w internecie. To z ich pomocą możemy zainteresować potencjalnych wynajmujących. Dlatego ważne jest, aby przedstawianie na nich mieszkanie było jak najbardziej atrakcyjne dla oka. Niedopuszczalne jest, aby na zdjęciach mających zachęcić kogoś do wynajmu znajdowały się rzeczy właściciela. A tak niestety często się zdarza. Książki czy ubrania należące do poprzednich mieszkańców nie są niczym atrakcyjnym dla potencjalnie wynajmującego. Dlatego ich widok na zdjęciach może zniechęcić klienta. Podobnie na zdjęciach kuchni czy łazienki nie powinny znajdować się naczynia lub kosmetyki. Mieszkanie na wynajem, któremu robimy zdjęcie, powinno zostać wcześniej specjalnie przygotowane. W pierwszej kolejności z widoku powinny zostać uprzątnięte wszystkie rzeczy aktualnych lokatorów. Kolejnym ważnym elementem jest odpowiednie oświetlenie. Zdjęcia mieszkań są atrakcyjniejsze, jeśli robimy je przy świetle dziennym. Sztuczne oświetlenie często zmienia nieco barwy ścian i mebli, przez co nie oddaje prawdziwego wystroju mieszkania i może zepsuć mozolnie budowany efekt.

Bardzo ważną kwestią jest to, aby w ogłoszeniu mieszkania do wynajęcia umieścić zdjęcia wszystkich pomieszczeń. Potencjalnie zainteresowanej osobie nie wystarczy samo zdjęcie pokoi, ale przede wszystkim to, w jakim są one stanie i jak się prezentują. Nie możemy więc zapomnieć o kuchni czy łazience, a nawet przedpokoju. Dobrym rozwiązaniem jest stworzenie zdjęcia 360°, które odda charakter mieszkania i sprawi, że potencjalny najemca już przed pierwszą wizytą będzie wiedział, czy jest potencjalnie zainteresowany wynajęciem prezentowanego lokalu.

Przygotowanie mieszkania na wynajem

Bez względu na to, czy wynajmujemy mieszkanie  w nowym czy w starym budownictwie niezmierne ważne jest, aby  było ono w dobrym stanie. O co zadbać, gdy remontujemy stare mieszkanie? Jedną z pierwszych rzeczy, jakie powinniśmy mieć na względzie są okna. Zdarza się, że w niektórych mieszkaniach nadal znajdują się stare, drewniane okna niskiej jakości. Przed przystąpieniem do wynajmu trzeba je koniecznie wymienić. Powinny być one szczelne i zapewniać dostęp do świeżego powietrza. Dobrze, jeśli posiadają opcję otwarcia uchylnego, a nie tylko na oścież. Kolejnym elementem, o który warto zadbać, są drzwi. Ich wygląd wiele znaczy dla mieszkania. Stare drzwi nie tylko potrafią skrzypieć, ale wizualnie nadają mieszkaniu nieestetycznego charakteru. Równie ważne jest wymienienie elektryki, jeśli mieszkanie tego wymaga. Nie sposób wyobrazić sobie, że w zaproponujemy wynajmującym, aby korzystali z mieszkania, w którym psuje się światło lub nie działają niektóre gniazdka.

Chcąc zacząć wynajmować mieszkanie dobrze jest je odpowiednio umeblować, w sposób dopasowany do rodzaju wynajmu oraz do tego, kto będzie w nim mieszkał. Bardzo popularną grupą wynajmujących są studenci. To najczęściej osoby, które nie mają jeszcze swojego lokum i wynajmują mieszkanie na czas trwania studiów. Najchętniej wynajmują mieszkania w pobliżu swoich uczelni, ale nie tylko. Jeśli mieszkanie jest ciekawe wizualnie i w dobrej cenie,decydują się także na wynajem w dalszych odległościach. Czas, w jakim najłatwiej trafić do tej grupy odbiorców to oczywiście wrzesień. To wtedy przyjeżdża do miasta największa ilość studentów i rozpoczynają swoje poszukiwania mieszkania lub pokoju do wynajęcia. Studenci zazwyczaj chcą wynająć mieszkanie na cały okres trwania studiów. Wśród potencjalnych wynajmujących są również oczywiście osoby pracujące samotne, młode pary poszukujące swoich pierwszych, wspólnych czterech kątów, a także rodziny z dziećmi.

Zakazy i możliwości dla wynajmującego

Decydując się na wynajem mieszkania należy zastanowić się, czy lokatorzy będą mogli trzymać w swoich pokojach zwierzęta. Wiele osób decyduje się na całkowity zakaz  trzymania zwierząt, szczególnie tych, które nie trzymane są w klatce bądź akwarium. Psy i koty potrafią bardzo zniszczyć mieszkanie, w tym podłogę i meble. Szkoda jednak stracić godną zaufania osobę, ze względu na to, że chciałaby wprowadzić się do mieszkania ze zwierzęciem. Dlatego warto się poważnie zastanowić na tą kwestią. W przypadku zgody na trzymanie zwierząt dobrze jest ustalić z wynajmującym kwestię pokrywania kosztów ewentualnych napraw sprzętów, mebli oraz innych elementów wyposażenia wnętrz. Powinno zostać to zawarte w umowie w sposób jasny i zrozumiały, aby uniknąć późniejszych kłótni i nieporozumień.

Wynajmujący mieszkanie powinni również wiedzieć, czy w mieszkaniu mogą palić oraz w jaki sposób powinni korzystać z określonych sprzętów. Dobrze jest również podać nowym lokatorom kontakt nie tylko do siebie, czyli do właściciela mieszkania, ale również do dozorcy budynku lub do spółdzielni. Mogą być to namiary bardzo pomocne w przypadku wystąpienia jakiś awarii lub nieprzewidzianych usterek, które wymagałyby natychmiastowej reakcji. Najemca przed wprowadzeniem się do mieszkania powinien zostać również poinformowany o tym, jak korzystać z części wspólnych budynku i wszystkich innych istotnych kwestiach.

Umowa najmu

Podstawą wynajmu każdego mieszkania jest oczywiście umowa. To ona określa, na jakich zasadach wynajmujemy mieszkanie i jest też zabezpieczeniem dla obu stron. Powinna zawierać dokładne daty – od kiedy do kiedy wynajmujemy mieszkanie. Konieczne jest też zawarcie w niej okresu wypowiedzenia. Może bowiem okazać się, że z wielu względów wynajmujący będzie chciał wcześniej się wyprowadzić. W takim wypadku, aby uchronić się przed stratami finansowymi, dobrze jest umieścić w umowie stosowny zapis. Zazwyczaj przyjmuje się, że okresem wypowiedzenia będzie miesiąc kalendarzowy, ale niektórzy decydują się na trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Jest to zapis, który chroni zarówno wynajmującego, jak i najemcę przed nieporozumieniami lub brakiem spełnienia wymogów przez którąś ze stron.

Umowa powinna zostać spisana bardzo dokładnie, najlepiej z pomocą specjalisty. W firmie Almar można skorzystać z profesjonalnych usług doradców nieruchomości. Pomogą Ci oni przygotować odpowiednie dokumenty, dopasowane do Twoich wymogów oraz do Twojego mieszkania, a także podpowiedzą Ci, na co zwrócić uwagę szukając lokatorów oraz przygotowując dla nich pokoje lub całe mieszkanie do wynajęcia. Taka pomoc może okazać się nieoceniona i może uchronić Cię przed wieloma problemami w przyszłości. Pomoc specjalistów z biura Almar okaże się szczególnie przydatna przy pierwszym mieszkaniu na wynajem.