Jak sprzedać mieszkanie z jak największym zyskiem?

Jak sprzedać mieszkanie z jak największym zyskiem?

Jak sprzedać mieszkanie z jak największym zyskiem?

Każdy właściciel nieruchomości wystawionej na sprzedaż chciałby uzyskać z tego tytułu jak największy zysk. Z tego względu warto wiedzieć, jakie czynniki mają wpływ na podniesienie lub obniżenie wartości lokalu oraz w jaki sposób kształtują się ceny rynkowe. Podpowiadamy, co zrobić, aby korzystnie sprzedać mieszkanie.

Co ma wpływ na wartość nieruchomości?

Obserwując rynek nieruchomości, zauważyć można często, że mieszkania z podobnym metrażem i standardem znacznie różnią się od siebie pod względem wartości. To zjawisko ma głównie związek ze sposobem kształtowania się cen, na co wpływ ma szereg różnorodnych czynników. Jednym z najważniejszych jest miejsce położenia lokalu. Wbrew pozorom w większości dużych miast najistotniejszą kwestią nie jest sama odległość od centrum miasta, tylko odpowiednie skomunikowanie zarówno pod względem transportu własnego, jak i miejskiego. Z tego względu duże znaczenie będzie miał stan dróg dojazdowych, infrastruktura piesza i rowerowa, a także inne czynniki decydujące o czasie dojazdu do pracy, centrum miasta czy obiektów handlowo-usługowych. Osoby zainteresowane kupnem mieszkania często zwracają także uwagę na:

 • usytuowanie budynku względem ulicy,
 • bezpieczeństwo dzielnicy,
 • atrakcyjność okolicy wraz z osiedlową infrastrukturą,
 • plany miejscowego zagospodarowania przestrzennego,
 • bliskość terenów zielonych.

Duży wpływ na wartość nieruchomości ma jej stan prawny, a konkretnie status gruntu oraz ewentualne obciążenie hipoteką. Najwyższą cenę osiągnie lokal położony na gruncie będącym w użytkowaniu wieczystym. W większości przypadkach duże znaczenie ma również rodzaj rynku nieruchomości, gdyż nowo wybudowane mieszkania są na ogół droższe od tych starszych, szczególnie wymagających remontu. Do kolejnych czynników branych pod uwagę zaliczyć można:

 • rodzaj zabudowy,
 • metraż i rozkład pomieszczeń w mieszkaniu,
 • stan techniczny nieruchomości,
 • dostępność windy w przypadku lokali położonych na wyższych kondygnacjach,
 • przynależność balkonu lub tarasu,
 • wysokość czynszu oraz rodzaj mediów,
 • dodatkowe udogodnienia zwiększające bezpieczeństwo, takie jak monitoring, ochrona czy rolety antywłamaniowe.

Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży?

Aby uzyskać jak największy zysk ze sprzedaży mieszkania, niezwykle ważne jest, aby je odpowiednio przygotować. W pierwszej kolejności należy zrobić generalne porządki – sprzątnąć wszelkiego rodzaju rzeczy, które nie powinny znajdować się na widoku oraz wyczyścić całą powierzchnię lokalu łącznie z oknami, dywanami czy fugami. Warto pomyśleć nad zmianami w umeblowaniu mieszkania i pozbyć się zaniedbanych elementów wyposażenia, a także usunąć lub przesunąć takie, które mogą optycznie zmniejszać przestrzeń. Kolejnym krokiem jest naprawienie ewentualnych usterek, nawet najdrobniejszych, takich jak obluzowane zawiasy w szafce czy zepsuty kran, gdyż wbrew pozorom mogą one bardzo niekorzystnie wypaść w oczach potencjalnego kupca. W celu zwiększenia wartości nieruchomości świetnym pomysłem jest udekorowanie mieszkania, aby nadać wnętrzom przytulnego charakteru. Dodatkowymi atutami może być wyposażenie lokalu w nowoczesne technologie zwiększające funkcjonalność domu – instalację alarmową, samorozwijające się rolety w oknach, inteligentna lodówka czy przyciemniane oświetlenie zdalnie sterowane.

Następnym krokiem po odpowiednim przygotowaniu mieszkania do sprzedaży jest skompletowanie zdjęć potrzebnych do wystawienia ogłoszenia. Umiejętnie wykonane fotki mogą przyciągnąć wielu potencjalnych kupców, jednak warto pamiętać, że to działa również w drugą stronę – złej jakości zdjęcia często utrudniają proces sprzedaży nieruchomości. Przy realizacji tego zadania najlepiej kierować się tym, aby podkreślić największe atuty danego lokalu. Jeśli znajduje się w nowym budynku z pięknie zagospodarowanym terenem wokół, świetnym pomysłem jest zrobienie kilku fotek z zewnątrz. Nie powinny jednak być na nich widoczne samochody, ulice czy chodniki. W przypadku ładnego widoku za oknem lub z balkonu również można wykorzystać tego typu ujęcia. Wewnątrz mieszkania koniecznie należy sfotografować każde pomieszczenie, ukazując jego ciekawe detale mogące wpłynąć na decyzje zainteresowanych kupnem. Warto korzystać przy tym z dziennego oświetlenia, gdyż najlepiej ukazuje rzeczywisty wygląd pomieszczeń. Zdjęcia powinny być koniecznie dobrej jakości i rozdzielczości oraz w pełni wyraźne. W tym celu dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z usług profesjonalnego fotografa.

Ogłoszenie o sprzedaży – gdzie i kiedy zamieścić oraz co w nim zamieścić?

Duży wpływ na liczbę zainteresowanych kupnem mieszkania oraz wartość zysku z jego sprzedaży ma umiejętna publikacja ogłoszenia. Wbrew pozorom nie bez znaczenia jest okres przeprowadzania tego typu transakcji. Według statystyk lokale najlepiej i najszybciej sprzedają się jesienią – w październiku i listopadzie, a także wczesną wiosną na przełomie marca i kwietnia. Co ciekawe zimą rzadko dochodzi do sprzedaży nieruchomości. Przyczyną może być niekorzystna prezentacja lub częste zmiany przepisów po nowym roku. Jednym z najważniejszych zadań, aby szybko sprzedać mieszkanie z zyskiem, jest odpowiednio skonstruowane ogłoszenie. Powinno ono być starannie i przejrzyście napisane oraz zawierać wszystkie najważniejsze informacje dotyczące danego lokalu, takie jak:

 • metraż całego mieszkania,
 • liczba pokoi i ich wielkość,
 • stan techniczny lokalu,
 • obecność garażu / parkingu,
 • przynależność balkonu, tarasu, piwnicy czy komórki lokatorskiej,
 • dostęp do komunikacji miejskiej,
 • infrastruktura usługowo-handlowa w najbliższej okolicy,
 • największe atuty nieruchomości,
 • zalety danej okolicy – tereny zielone, spokój i cisza, bezpieczeństwo.

Innym ważnym czynnikiem jest miejsce ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości. Najczęściej tego typu informacje zamieszczane są bezpłatnie lub za niewielką opłatą w internecie. W pierwszej kolejności najlepiej wziąć pod uwagę portale ogłoszeniowe nastawione na profil mieszkaniowy, a także ogólne z oddzielną kategorią dotyczącą nieruchomości, gdyż umożliwiają profesjonalne wystawienie mieszkania na sprzedaż. W obecnych czasach popularną praktyką stało się także korzystanie w tym celu z portali społecznościowych, gdzie informacja łatwo rozchodzi się wśród znajomych i ich znajomych, a przy tym dostępne są rozmaite grupy ogłoszeniowe. Aby szybko, bezpiecznie i z dużym zyskiem sprzedać lokal warto skorzystać z profesjonalnej pomocy pośredników nieruchomości.

Jakie zalety ma korzystanie z usługi Home stagingu?

Home staging wraz z rozwojem rynku nieruchomości cieszy się coraz większą popularnością w Polsce. Polega ono na zastosowaniu specjalnych technik, które odpowiednio przygotują lokal do sprzedaży, co bezpośrednio przekłada się na wzrost zainteresowania kupnem oraz większy zysk właścicieli w możliwie jak najkrótszym czasie. Okazuje się bowiem, że często wystarczy poświęcić odrobinę czasu i środków, aby skrócić czas oczekiwania na poszukiwania odpowiedniego klienta i uzyskać wyższą cenę transakcyjną, nawet o kilkanaście procent. Celem home stagingu jest podkreślenie największych atutów nieruchomości i zepchnięcie na dalszy plan ewentualnych niedociągnięć. Zwykle polega to na:

 • dokładnym uporządkowaniu przestrzeni,
 • usunięciu przedmiotów osobistych,
 • dobraniu odpowiednich artykułów dekoracyjnych podkreślających charakter pomieszczenia,
 • zapewnieniu dobrego oświetlenia,
 • zrobieniu pięknych zdjęć profesjonalnym sprzętem.

Poszukując odpowiedniej firmy, która pomoże w skutecznej sprzedaży mieszkania na terenie Warszawy lub jej okolic warto skorzystać z usług Almar Premium Real Estate. Zajmują się oni kompleksową obsługą zarówno klientów indywidualnych, jak i biznesowych, szczególnie w sektorze nieruchomości o podwyższonym standardzie. W ramach oferty można skorzystać z fachowego poradnictwa, doradztwa prawnego, a także dodatkowych usług, takich jak home staging czy profesjonalna sesja zdjęciowa.