Jak wykonać poprawnie odbiór techniczny lokalu

Jak wykonać poprawnie odbiór techniczny lokalu

Jak wykonać poprawnie odbiór techniczny lokalu

Decydując się na zakup mieszkania na rynku pierwotnym, przed wprowadzeniem się do niego, a nawet przed odebraniem kluczy, na przyszłych właścicieli czeka jeszcze przejście przez odbiór techniczny lokalu. Wbrew pozorom, czynność ta nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. W świeżo powstałym lokalu może okazać się, że na nabywców czeka masa niedociągnięć, a nawet odchyleń od umowy. Dlatego też do tego zadania należy się wcześniej odpowiednio przygotować, tak, aby już w momencie odbioru technicznego lokalu móc zwrócić uwagę na najbardziej newralgiczne aspekty w mieszkaniu. Przeoczenie wszelkich usterek i wad może wiązać się niestety w przyszłości z pewnymi niedogodnościami, a nawet stratami finansowymi.

Na czym polega odbiór techniczny lokalu

Proces nazwany odbiorem technicznym lokalu to nic innego jak faktyczne sprawdzenie stanu lokalu przed jego oddaniem do użytkowania dla nabywców. Właśnie w trakcie odbioru technicznego lokalu nabywca ma prawo przekazywać wszelkie uwagi dla dewelopera dotyczące jakości wykonania danej nieruchomości. Najlepszym rozwiązaniem dla osób, które nie posiadają w tej kwestii fachowej wiedzy, jest skorzystanie z usług specjalisty, który pomoże stwierdzić, czy lokal ma wady. Wiele firm, w tym także Almar Premium Real Estate, oferuje swoim klientom indywidualnym i biznesowym usługi przeprowadzenia w sposób profesjonalny odbioru technicznego, z dbałością o wszelkie szczegóły. Fachowcy Almar Premium rzeczowo i bez emocji podejdą do oględzin. Ponadto wyspecjalizowane w budownictwie osoby mają sprawniejsze oko, które zwróci uwagę na szczegóły mogące dopiero z czasem stać się problematyczne dla mieszkańców. Fachowiec pomoże także sprawdzić wykonanie lokalu w zgodzie z projektem budowlanym, a także ofertą przedstawioną kupującym. Nie warto oszczędzać na jego usługach, gdyż może okazać się, że pozorna oszczędność w przyszłości okaże się dużym wydatkiem związanym z pracami remontowymi z powodu źle wykonanego mieszkania.

Na co zwrócić uwagę

Do przeprowadzenia w sposób poprawny odbioru technicznego lokalu niezbędne jest odpowiednie przygotowanie. Przed jego dokonaniem należy dokładnie zapoznać się z umową, a także warunkami w niej zawartymi, sprawdzić obowiązujące normy budowlane i wyposażyć się w podstawowy sprzęt, taki jak miarka czy też poziomica, a także specjalny próbnik do sprawdzania instalacji elektrycznej. Wchodząc do mieszkania w trakcie odbioru technicznego, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • Zgodność powierzchni z zapisem w umowie – bardzo rzadko, jednak zdarza się tak, że nabywcy dostaną do użytku mieszkanie, które jest kilka, a nawet kilkanaście metrów kwadratowych mniejsze, niż wskazywałaby na to powierzchnia zapisana w umowie. Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Dlatego, jeśli okaże się, że lokal ma mniejszą powierzchnię niż ta, która znajduje się w umowie, nabywca ma pełne prawo do odstąpienia od umowy kupna takiego lokalu.
  • Ściany – kolejną kwestią, którą należy bezwzględnie sprawdzić, są ściany, a tak właściwe ich wykonanie. Powinny one posiadać zarówno pion, jak i poziom, a także kąty na ich styku. Kąty można sprawdzić w prosty sposób, na przykład za pomocą szkolnej ekierki. Ich wykonanie jest o tyle ważne, że w razie jakichkolwiek niedociągnięć może powstać problem z zamontowaniem na przykład szafek kuchennych. Następną kwestią dotyczącą ścian jest to, że powinny być suche. Szczególną uwagę należy zwrócić na sufity na poddaszach, wszelkiego rodzaju plamy lub zawilgocenia mogą sugerować źle wykonane zadaszenie budynku, które w przyszłości może powodować wilgoć w pomieszczeniach, a w konsekwencji pleśń i grzyb. Każde, nawet niewielkie pęknięcie czy też wybrzuszenia na ścianach i sufitach, mogą świadczyć o złym ich wykonaniu, dlatego należy zawsze to zaprotokołować.
  • Podłogi – po sprawdzeniu jakości wykonania ścian przychodzi czas na podłogi, one także powinny mieć poziom. Ważną kwestią są również kąty, ich nierówne wykonanie może być problematyczne w późniejszym urządzaniu mieszkania. Jeśli mieszkanie ma taras lub balkon, warto także sprawdzić, czy zostały one wykonane tak, że woda opadająca na nie nie będzie zalegać na powierzchni płytek. Wystarczy wylać na nie szklankę wody i sprawdzić, czy spływa swobodnie do zewnętrznej krawędzi – jeśli tak, wszystko jest w porządku.
  • Okna i drzwi – przy odbiorze technicznym te elementy mieszkania powinny być czyste, dzięki czemu będzie można sprawdzić, czy mają jakiekolwiek zarysowania, które będzie można zaprotokołować. Okna i drzwi powinny swobodnie się otwierać, jednak przy otwarciu na oścież nie powinny się samoczynnie zamykać, powinny też być szczelne. Szczelność można sprawdzić poprzez włożenie kartki papieru między framugę a okno, jeśli po zamknięciu nie można jej swobodne wyjąć, wszystko zostało wykonane prawidłowo.
  • Instalacja elektryczna – w momencie odbioru technicznego mieszkania podłączenia w sufitach i ścianach powinny być wykonane. Sprawdzenie prądu w gniazdkach należy wykonać za pomocą próbnika. Wykonawca powinien także przekazać nabywcy protokoły pomiaru izolacji elektrycznej.

Wykonanie protokołu zdawczo-odbiorczego

Po dokonaniu wszelkich czynności związanych ze sprawdzeniem mieszkania przychodzi czas na formalności. Protokół zdawczo-odbiorczy powinien posiadać właściwą datę, a także być w pełni zgodny z prawem. Niedopuszczalne są w nim zapisy o zrzeknięciu się prawa do reklamacji. Należy pamiętać o tym, że deweloper w świetle prawa zapewnia trzyletni okres rękojmi za wady w budynku. W protokole należy także zapisać wszelkie usterki i określić dokładny termin ich usunięcia. W przypadku kiedy wady w lokalu są tak rażące, że jego użytkowanie jest niemożliwe, nabywca ma pełne prawo do niepodpisania protokołu, a także odstąpienia od umowy. Odbiór techniczny lokalu powinien być przeprowadzany najlepiej przed przekazaniem kluczy do mieszkania, jego wykonanie to jedno z praw, jakie przysługuje kupującemu mieszkanie na pierwotnym rynku nieruchomości w naszym kraju.