Kupno własnego mieszkania

Kupno własnego mieszkania

Kupno własnego mieszkania

Na zakup własnego mieszkania decydujemy się zazwyczaj, gdy mamy stabilną sytuację finansową, odłożyliśmy na wkład własny i wiemy, że bank przyzna nam kredyt. Kupno nieruchomości mieszkalnej na własność to dla wielu osób zarówno przyjezdnych, jak i zamieszkałych w danym mieście od urodzenia, także kwestia czysto ekonomiczna. Wynajem mieszkania nie jest dla nich opłacalny, a rata kredytu hipotecznego jest niejednokrotnie  niższa niż opłata dla wynajmującego, dlatego coraz więcej osób decyduje się na szybki zakup swojego pierwszego mieszkania na własność.

Kredyt na mieszkanie przyspieszy zakup wymarzonych czterech kątów

Nieruchomości to duża inwestycja, na którą niewiele młodych osób może sobie pozwolić bez kredytu. Niestety nie jest łatwo go otrzymać i często nawet osoby z długoletnim stażem w jednej firmie i sporym zapleczem finansowym nie dostają zgody banku. Starania o kredyt warto rozpocząć w kilku bankach. Wcześniej  dobrze jest pozbyć się wszelkich zobowiązań kredytowych, jak np. karta kredytowa, kredyt odnawialny czy mniejsze kredyty gotówkowe. W pierwszej kolejności bank patrzy na wpisy do BIKU, aby ocenić, czy klient jest wiarygodny i czy nie zalega z ratami za sprzęty lub nie ma opóźnień w spłacie innych kredytów obecnych lub przeszłych. Bank będzie również od nas wymagał okazania historii z banku za ostatnie 3 lub 6 miesięcy, a także oczywiście zaświadczenie o zatrudnieniu i dochodach. Ważna jest również wysokość posiadanego wkładu własnego oraz wartość samego mieszkania w przypadku kredytu hipotecznego. Formalności związane z otrzymaniem kredytu na mieszkanie są niezwykle zawiłe i mogą zniechęcić nawet najbardziej zdeterminowaną osobę. Jednak wiele osób otrzymuje kredyt i swobodnie mogą kupić wymarzone mieszkanie, które częściowo finansują ze swoich oszczędności, a częściowo właśnie z otrzymanego kredytu.

Zakup własnego mieszkania to nie tylko spełnienie marzeń. Wiąże się on również z ogromnymi obowiązkami spoczywającymi na kupującym. W pierwszej kolejności jest to zazwyczaj kredyt i oraz oczywiście znalezienie idealnego lokalu. Wybór miejsca dla wielu może się wydawać prosty, ale w praktyce tak nie jest. To zazwyczaj decyzja już na całe życie i dla wielu osób jest ona bardzo trudna. Wiele osób decyduje się na wybór mieszkania na nowym osiedlu. Jest to dobra decyzja, szczególnie, że nowe osiedla powstają aktualnie w coraz lepszych lokalizacjach. Są dobrze skomunikowane z resztą miasta, a wokół nich powstają ciekawe obiekty handlowe i sportowe, a także placówki edukacyjne i tereny zielone. Niektóre nowe osiedla to nierzadko małe miasteczka, w których niczego nie brakuje. Mieszkanie prosto od dewelopera to gwarancja wysokiego standardu, nowoczesnego budownictwa, ale również też stosunkowo wysokie ceny. Zakup takiego mieszkania jest raczej trudny do zrealizowania bez uzyskania kredytu.

Formalności związane z kupnem mieszkania

Uzyskanie kredytu oraz wybór idealnego lokalu to niestety nie jedyne wyzwania, z jakimi zmierzyć się muszą kupujący mieszkanie. Każdy kupujący mieszkanie jest zobowiązany do wypełnienia wielu ważnych formalności i przestrzegania zasad i przepisów. Wiąże się to również z dodatkowymi opłatami. W pierwszej kolejności upewnić się należy, że mieszkanie, które kupujemy, jest bezpieczne i nie ma żadnych obciążeń. Jest to szczególnie istotne w przypadku mieszkań z rynku wtórnego, na których może ciążyć egzekucja komornicza albo kredyt hipoteczny. W przypadku nowych mieszkań zdarza się to o wiele rzadziej, jednak i tak dobrze jest zapoznać się z sytuacją prawną oraz sprawdzić dokładnie wszystkie dostępne informacje na temat lokalu.

W momencie, gdy mamy już wybrane mieszkanie oraz dokładnie sprawdziliśmy jego księgę wieczystą, możemy przystąpić do etapu, który nazywa się podpisaniem umowy przedwstępnej. Jest ona wiążąca dla obu ze stron. Dzieje się tak dlatego, że po jej podpisaniu zadatek, który przekazujemy deweloperowi lub pierwszemu właścicielowi mieszkania, jest dla nas nie do odzyskania. W przypadku, gdy jesteśmy dopiero na etapie rozmów z bankiem, a zadatek finansujemy z własnej kieszeni, musimy liczyć się z tym, że bank odmówi nam kredytu i umowa kupna nie zostanie ostatecznie sfinalizowana. W takiej sytuacji niestety zadatek przepadnie. Jest on do odzyskania  tylko wówczas, gdy to sprzedający wycofa się z jakiegoś powodu ze sprzedaży, jednak musi być to uzasadnione, bo umowa przedwstępna jest wiążąca również dla sprzedającego.

Ile to kosztuje, czyli wszystkie opłaty związane z zakupem

Jakie opłaty wiążą się z zakupem własnego mieszkania? Pierwsza z nich pojawia się, gdy występujemy o ustanowienie hipoteki i dokonany zostanie wpis do księgi wieczystej. Samo złożenie wniosku zobowiązuje nas do uiszczenia opłaty sądowej, która nie jest wysoka, ale nie można o niej zapomnieć. W przeciwnym wypadku mogą na nas zostać nałożone odsetki. Wpis do księgi wieczystej i ustanowienie hipoteki pozwala nam uniknąć pewnej dodatkowej opłaty, jaką jest ubezpieczenie pomostowe, które narzuca bank. Jest ono przypisane do wszystkich kredytów hipotecznych. Po uzyskaniu wpisu do księgi wieczystej, które trwa od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy, jesteśmy z tej opłaty zwolnieni. Dzięki temu rata naszego kredytu staje się automatycznie odrobinę niższa. J

Kupując własne mieszkanie z rynku wtórnego, jesteśmy zobowiązani zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. W skrócie ten podatek nazywa się PCC. Nie jest on na pierwszy rzut oka wysoki, ponieważ wynosi tylko 2%, ale po przeliczeniu jego wysokości w stosunku do ceny zakupu nieruchomości, jego wartość może okazać się wysoka. Kolejnym wydatkiem, jaki nas czeka, jest opłacenie taksy notarialnej. Ta opłata obowiązuje zarówno podczas kupowania mieszkania z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. W pierwszym przypadku jest ona jednak o wiele niższa i wynosi jedynie 19 zł. W jednym i w drugim przypadku należy doliczyć do niej podatek VAT w wysokości 23%.  Opłata za obsługę notarialną, jak i sama wizyta u notariusza są obowiązkowe.

Z fachowym doradcą łatwiej

Poczucie posiadania własnego mieszkania jest warte wszelkich trudów i kosztów związanych z jego nabyciem. Jednak na szczęście nie trzeba przez ten proces przechodzić samemu. Aby nie pogubić się w zawiłych formalnościach, warto skorzystać  z pomocy doradcy, którzy zakupem i zarządzaniem nieruchomościami zajmują się na co dzień. Firmy, takie jak Almar, od lat pomagają swoim klientom nie tylko przy zakupie czy zarządzaniu nieruchomościami, ale także całym procesem przygotowania nieruchomości i nadzorem nad jej ewentualnym remontem. Przy kupnie mieszkania z rynku wtórnego często zdarza się, że jest ono właśnie w stanie do remontu, Dlatego warto skorzystać z usług firmy, która wszystkim się zajmie, a przyszły właściciel będzie miał o wiele mniej zmartwień na głowie. Podobnie w przypadku nowego mieszkania. Może zdarzyć się, że wybierzesz mieszkania w stanie surowym. Możesz zlecić pośrednikowi nieruchomości z firmy Almar przygotowanie projektu i nadzór nad jego wykonaniem. Jest to bardzo ułatwiająca kupującym usługa, dzięki której mogą skupić się na pracy własnej i rodzinie.

Zakup mieszkania to ogromne wyzwanie oraz niezwykle ważna decyzja. Nie warto ryzykować, że będzie wiązała się z problemami finansowymi oraz prawnymi i warto już na samym początku skorzystać z pomocy wykwalifikowanych specjalistów. Dzięki temu wszystko pójdzie sprawnie i o wiele szybciej, i na pewno obędzie się bez problemów oraz nieprzyjemnych niespodzianek.