Najważniejsze pierwsze wrażenie – zdjęcia nieruchomości

Najważniejsze pierwsze wrażenie – zdjęcia nieruchomości

Najważniejsze pierwsze wrażenie – zdjęcia nieruchomości

Jeśli jesteś właścicielem domu lub mieszkania, które planujesz wynająć bądź sprzedać, w momencie wystawiania ogłoszenia pamiętaj o kilku ważnych kwestiach: dokładnym opisie i rozmieszczeniu pomieszczeń, metrażu, uwzględnieniu dodatkowych udogodnień, a przede wszystkim o zdjęciach. To właśnie one decydują o tym, czy dana osoba zainteresuje się ogłoszeniem i się z nim zapozna, czy będzie szukać dalej. Dlatego tak ważne jest zwrócenie szczególnej uwagi na jakość i formę zdjęć, jakie zamieszczamy w ogłoszeniu mieszkania lub domu na wynajem. Jak wykonać zdjęcia, aby dały zadowalający efekt.

Uporządkuj przestrzeń

Przed wykonaniem sesji zdjęciowej mieszkania należy przede wszystkim zadbać o jego porządek. Wszelkiego rodzaju kartony i pudełka na szafach nie będą wyglądały estetycznie. Także różnego rodzaju pamiątki czy też zdjęcia rodzinne nie powinny się znajdować w kadrze obiektywu. Minimalistyczne i schludne wnętrze najlepiej pozwoli zaprezentować wszelkie walory nieruchomości. Nie należy jednak zapominać także o wytarciu kurzy czy też przetarciu powierzchni szklanych, które w obiektywie aparatu z pewnością zostaną uwidocznione. W kuchni należy zadbać o czystość blatów, a także podłóg. Świetnym sposobem jest ustawienie na jednym z blatów lub stole kosza ze świeżymi owocami, który wprowadzi do przestrzeni domowy charakter. W łazience należy schować wszelkiego rodzaju przybory do mycia i kosmetyki, pozostawiając jedynie ewentualnie ręczniki na wieszakach, które najlepiej, aby komponowały się kolorystycznie z resztą przestrzeni. Zadbana łazienka to dla wielu osób decydujący czynnik. Nikt nie będzie chciał wynająć mieszkania, w którym łazienka wygląda na brudną. Kolejną kwestią jest sprawność wszystkich kontaktów, a także opraw oświetleniowych. Warto przejść się po lokalu i sprawdzić, czy żaden kontakt nie jest wyrwany ze ściany, czy wszędzie wkręcone są żarówki. Tak z pozoru niewinne niedopatrzenia mogą zniechęcić kupców lub wynajmującego, a z pewnością zostaną one wychwycone na zdjęciach.

W przypadku domów kolejną kluczową kwestią jest uporządkowanie przestrzeni wokół niego. Należy schować wszystkie narzędzia i zabawki. Trawnik skosić, a drzewka odpowiednio przyciąć, tak aby cała przestrzeń prezentowana się naprawdę atrakcyjnie.

Zadbaj o jakość

Zdjęcia, które przedstawiają nieruchomość przeznaczoną na wynajem, powinny być przede wszystkim wyraźne. Wszelkie rozmazane zdjęcia najlepiej od razu usunąć. Fotografie powinny być jasne i czytelne. Prześwietlone lub zaciemnione zdjęcia to też nie najlepszy pomysł na promowanie nieruchomości. Przed ich wykonaniem warto także zadbać o porządek w przestrzeni, dzięki czemu będzie się ona prezentowała przestronnie. Warto pamiętać też o tym, że zdjęcia mają przede wszystkim zachęcać do odzewu, a także obejrzenia mieszkania. Powinny pokazywać realną przestrzeń bez zbytnich upiększeń. Nie bez znaczenia pozostaje także rozmiar zdjęć. Oglądający powinien móc je otworzyć w pełnym formacie, aby dokładnie obejrzeć cały lokal. Dodawanie niewymiarowych zdjęć jest jednym z najczęściej popełnianych błędów. Warto także postarać się pokazywać na zdjęciach ogólny wygląd mieszkania, każde pomieszczenie oddzielnie ze zwróceniem uwagi na atrakcyjne detale, takie jak na przykład obszerny balkon, okna wychodzące na park czy też wygodna wanna w łazience.

Odpowiednia pora

Fotografia to przede wszystkim uchwycenie danej scenerii w odpowiednim momencie przy odpowiednim oświetleniu. Przy wykonywaniu zdjęć nieruchomości światło odgrywa bardzo ważną rolę. Dlatego warto wykorzystywać przy samodzielnym fotografowaniu mieszkania lub domu światło dzienne, które jest miękkie i nie zniekształca powierzchni. Jeśli mieszkanie znajduje się na północnej stronie budynku, zdjęcia najlepiej wykonywać przed południem, kiedy jest ono odpowiednio oświetlone z zewnątrz, w przypadku mieszkań z oknami wychodzącymi na południe należy natomiast zdecydować się na sesję po południu. Warto wykonać zdjęcie próbne, które da pogląd na to, jak prezentuje się dane pomieszczenie. Jeśli okaże się, że jest ono zbyt mocno oświetlone, przez co kadr staje się prześwietlony, warto zasłonić firanki lub delikatnie rolety, aby nieco zniwelować ten efekt. Przy wykonywaniu zdjęć warto także pamiętać o tym, aby starać się nie ujmować na nich dużej części okien, które mogą dawać zbyt mocny kontrast z pozostałymi elementami otoczenia na fotografii.

Zdjęcie główne

Przy wyborze zdjęcia głównego, które staje się prawdziwą wizytówką nieruchomości, dzięki której przyszli najemcy zainteresują się nią, przeglądając setki ofert, należy zwrócić uwagę na kilka detali. Po pierwsze zdjęcie to powinno pokazywać największe walory mieszkania. Na przykład piękny przestronny salon lub kuchnię z zapierającym dech w piersiach widokiem za oknem. Po drugie powinno ono również przyciągać uwagę i zachęcać do zapoznania się z całością oferty. Najlepiej także, aby było ono wykonane z perspektywy osoby siedzącej, dzięki czemu można uzyskać efekt przytulnego wnętrza, którego przestrzeń łatwiej osadzić w wyobraźni.

Czy warto korzystać z pomocy fotografa

Wiele osób przed wystawieniem ogłoszenia o sprzedaży lub wynajęciu mieszkania decyduje się na usługi specjalistów, jakich można spotkać w Almar Premium, którzy zajmują się fachowym przygotowaniem przestrzeni do sesji fotograficznej, a także wykonują same zdjęcia. Zaletami tego typu rozwiązania jest przede wszystkim oddelegowanie tego obowiązku na kogoś innego, dzięki czemu w tym samym czasie można zająć się czymś przyjemniejszym. Profesjonalny fotograf korzysta najczęściej z lepszego sprzętu, który jest w stanie wykonać lepszej jakości zdjęcia. Jego doświadczenie, a także wyczucie, pozwolą zaprezentować pomieszczenia na zdjęciach tak, że nawet sami mieszkańcy będą nimi zachwyceni. Czasem zmiana perspektywy lub inny kadr potrafią zmienić naprawdę bardzo wiele. Zwłaszcza jeśli chodzi o fotografie nieruchomości. Dlatego tego typu rozwiązanie jest dobrym pomysłem. Zwłaszcza jeśli zależy nam na wysokiej jakości fotografii.