Nie taki remont straszny jak go malują

Nie taki remont straszny jak go malują

Nie taki remont straszny jak go malują

Remont mieszkania wielu osobom kojarzy się z niekończącymi się problemami. Od nieporozumień, a także niewywiązywania się z ustaleń przez ekipę remontową, po źle dostarczone materiały lub nieodpowiednie wykonanie prac. Ciągle telefony, zamieszanie i harmider, przyprawiają o ból głowy i sprawiają, że słowo remont przywołuje najgorsze wspomnienia. Dlatego też specjalnie z myślą o takich osobach powstała możliwość zatrudnienia specjalistów, którzy zajmą się we właściwy sposób nadzorem nad remontem, a nawet samym jego przygotowaniem zgodnie z wytycznymi.

Czym jest nadzór nad remontem

Usługa nadzoru nad remontem ma głównie na celu odciążenie właścicieli nieruchomości lub inwestorów od wszelkiego rodzaju obowiązków i problemów związanych z wykonywanymi pracami. Zatrudnienie takiej osoby sprawia, że właściciel mieszkania lub domu we wszystkich sprawach kontaktuje się tylko i wyłącznie z jedną osobą, a także dostaje tylko od jednej osoby informacje zwrotne. Osoba zajmująca się nadzorem nad remontem załatwia wszelkie formalności, a także ustala szczegóły z ekipą budowlano-remontową, działając w imieniu inwestora. Dodatkowo osoba ta dba o jakość wykonywanych prac ich zgodność z projektem, a także odpowiada na wszelkie pytania związane z wykonywanymi pracami.

Zalety takiego rozwiązania

Korzystanie z usług specjalisty przy wykonywaniu prac remontowych ma wiele zalet. Jeśli na przykład zdecydujesz się na usługi firmy Almar Premium, możesz skorzystać także z usług współpracujących z nami firm remontowo -budowlanych, które od lat wykonują wszelkiego rodzaju prace dla naszych klientów. Cena za usługi takiej ekipy, wynajętej za naszym pośrednictwem może być nawet o 30% niższa niż przy samodzielnych poszukiwaniach. Dodatkowo bardzo często osoby profesjonalnie zajmujące się przeprowadzaniem nadzoru nad remontami mają liczne znajomości w hurtowniach budowlanych, dzięki czemu dla swoich klientów, mogą oni wynegocjować także niższe, lepsze ceny za materiały budowlane. To daje realne oszczędności w trakcie wykonywanych prac remontowych. W niektórych przypadkach rabaty, jakie przysługują dzięki skorzystaniu z usług tego typu specjalistów są tak wysokie, że znacząco pokrywają koszty ich wynagrodzenia.

Kolejną zaletą jest gwarancja tego, że wszelkie prace zostaną wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną. Osoby zajmujące się nadzorem remontów, to najczęściej specjaliści, którzy mają wykształcenie techniczne z zakresu budownictwa, dzięki czemu są oni w stanie już na etapie wykonywania prac zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju niedociągnięcia lub usterki, które mogłyby mieć w przyszłości ogromne skutki nie tylko finansowe, ale także wpływające na komfort przebywania w danym pomieszczeniu. Dzięki pomocy specjalistów wszystkie prace wykonywane są zgodnie z planem i wymaganiami inwestora.

Jaki jest koszt nadzoru

Koszt nadzoru to często bardzo indywidualna sprawa, w głównej mierze zależy on od długości, a także stopnia skomplikowania remontu. Wielu specjalistów swoje prace wycenia na około 40% ceny projektu remontu. Nie jest to mała kwota, jednak przeliczając ją na ilość czasu spędzanego w korkach między jednym sklepem budowlanym a drugim, newry poświęcone na ustalenia z fachowcami budowlanymi, a także ewentualne koszty poprawek, wydaje się bardzo rozsądna.

Jak odpowiednio współpracować ze specjalistą

Osoba zajmująca się nadzorem nad remontem, nie jest jasnowidzem, dlatego, aby mogła się ona w pełni wywiązać ze swoich obowiązków, należy przede wszystkim jasno określić swoje oczekiwania i wymagania związane z jego pracą. Najlepszym rozwiązaniem jest sporządzenie notatek z ustaleń, wraz z najmniejszymi szczegółami. Pozwoli zaoszczędzić to obustronnych oskarżeń w spornych kwestiach. Należy także ustalić, w jaki sposób zostaną przekazane wszelkiego rodzaju informacje na temat jakichkolwiek zmian w projekcie lub też formie wykonania danych prac. Może być to na przykład forma mailowa, która pozostawia ślad w trakcie ustaleń. Wiele osób decyduje się także na spotkania twarzą w twarz, na przykład przy zamykaniu danego etapu remontu. Dzięki czemu inwestor na bieżąco jest informowany o wszelkich niedogodnościach czy też postępach prac. Warto także zwrócić uwagę na to, czy i jak nadzorca przekaże wszelkiego rodzaju dokumenty, związane z remontem. Wszelkiego rodzaju faktury czy też gwarancje powinny być ostatecznie przekazane do inwestora. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest ich odebranie po zakończonych pracach. Pojedyncze dokumenty można o wiele łatwiej zagubić. Dostając całą dokumentację jednorazowo łatwiej zapanować nad wszystkim.

Czym zajmie się za nas osoba odpowiedzialna za nadzór nad remontem

Decydując się na tego typu rozwiązanie, warto wiedzieć o tym, że nadzorca powinien zająć się:

  • omówieniem kosztorysu prac do wykonania z ekipą remontowo-budowlana. To on ustala cenę, a także termin, przekazując go inwestorowi tylko do akceptacji
  • ustalaniem wszelkiego rodzaju zmian w kosztorysie czy też projekcie, o których także po ich dokonaniu informuje inwestorów
  • przewidywaniem wszelkiego rodzaju komplikacji i zadbaniem o to, aby ich rozwiązanie było jak najbardziej optymalne i jak najmniej uciążliwe
  • sprawdzeniem dostępności produktów w sklepach, a także ich zamówieniem i transportem do miejsca docelowego,
  • znalezieniem ekip remontowo-budowlanych, które będą wykonywały wszelkiego rodzaju prace (wielu nadzorców posiada listę sprawdzonych firm budowlanych, z którymi współpracuje od lat i zleca tego typu prace)
  • zebraniem w jednym miejscu wszelkiego rodzaju dokumentów i gwarancji produktów.

Oczywiście w zależności od potrzeb zakres zadań nadzorcy może być dopasowywany indywidualnie. Jednak te wymienione powyżej pozwalają na spokojne przejście remontu, bez nerwów i poświęcania własnego czasu.